Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym
Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2017/2018
W kategoriach sporego deficytu działań duszpasterskich należy odczytać dość powszechny fakt nieznajomości Osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. Wprawdzie w naszych sercach nosimy podwójną pieczęć Ducha Świętego, jednak brakuje nam ciągle żywego przekonania o synostwie Bożym, poświadczanym przez Niego w naszych sercach. To Duch Święty – jak uczy Katechizm Kościoła Katolickiego – – „przez swoją łaskę pierwszy wzbudza nasza wiarę i udziela nowego życia, które polega na tym, abyśmy znali jednego prawdziwego Boga oraz Tego, którego posłał, Jezusa Chrystusa”. Bardzo często nie potrafimy również zauważyć Jego obecności i działania
w Eucharystii. Tymczasem bez obecności i mocy Ducha Świętego nie mogłoby zaistnieć zgromadzenie liturgiczne; bezowocne pozostałyby również wypowiadane przez kapłana podczas każdej Mszy św. słowa konsekracji. Duszpasterze nie zawsze potrafią zachęcić nie tylko ludzi młodych do refleksji nad relacja z Duchem Świętym i Jego darami, do odkrywania zdolności i charyzmatów, które są wezwaniem do współpracy z Duchem Świętym w dziele budowania społeczności ludzkiej i kościelnej. Być może tu – w braku budzenia i wzmacniania świadomości bierzmowania – należy szukać przyczyny spadku liczby powołań do kapłaństwa i życia zakonnego oraz kwestionowania przez niektóre osoby sakramentu małżeństwa jako fundamentu życia rodzinnego.
Odnowy domaga się zatem świadomość misji bierzmowanych. Dzieło ewangelizacji jest bowiem skuteczną realizacją posłania wspólnoty Kościoła do głoszenia, świadczenia, aktualizowania i upowszechniania tajemnicy komunii Trójcy Świętej. Co więcej, uczestnictwo w życiu Boga Trójjedynego, które odkrywają w sobie bierzmowani, otwiera ich na wspólnotowy wymiar ludzkiego życia oraz wyzwala pragnienie budowania wspólnoty Kościoła. Osiągniecie tego celu wymaga takich wysiłków formacyjnych, które zakładają poznanie i przyjęcie Ducha Świętego, kierującego Kościołem oraz przyczyniającego się do jego odnowy. Wyrażamy więc nadzieje, że jednym ze skutków realizacji Programu duszpasterskiego będzie przyjęcie przez wiernych postawy ucznia misjonarza, działającego w mocy Ducha Świętego.
abp Wiktor Skworc
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa
Konferencji Episkopatu Polski