Najprościej mówiąc synod diecezjalny to najważniejsze ciało doradcze biskupa.
Służy głównie do wypracowania praktycznych zasad codziennego funkcjonowania Kościoła lokalnego – oczywiście w zakresie tego, co nie jest określone na poziomie całego Kościoła. Chodzi, zatem o pytanie, jak przekładać zasady ogólne na życie naszej Archidiecezji. Synod może na przykład określić szczegółowe zasady tego, jak powinno wyglądać przygotowanie do bierzmowania czy małżeństwa… Innymi słowy: biskup zwołuje synod w diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się poradzić Kościoła, któremu przewodniczy, posłuchać Ducha, który przez wspólnotę przemawia. W ostatniej fazie synod działa trochę tak, jak parlament – delegaci gromadzą się w auli, dyskutują nad projektami rozwiązań i głosują nad nimi. Jednak wcześniej trzeba te projekty przygotować-tym głównie zajmują się komisje synodalne. Te jednak nie działają w próżni -nim cokolwiek zaproponują, wysłuchają opinii diecezjan. Chodzi o szerokie konsultacje, w których w zasadzie każdy może uczestniczyć poprzez pracę w zespole synodalnym.
Synod jest, zatem okazją, by podzielić się swoim doświadczeniem wiary, porozmawiać o stanie Kościoła lokalnego i poszukać – wsłuchując się w głos Ducha Świętego – dróg, jakimi Archidiecezja powinna iść w następnych latach. Więcej o II Synodzie Archidiecezji Katowickiej można się dowiedzieć na stronie www.synodkatowice.pl oraz z audycji „Rozmowy o Synodzie” w Radiu eM (niedziela, 18:30). Wszelkie pytania, uwagi itd. można kierować do Sekretariatu:
Kuria Metropolitalna w Katowicach, ul. Jordana 39, skr. poczt.206, 40-951 Katowice E-mail: sekretariat.synodu@archidiecezja.katowice.pl T: + SMS: 519 546 012