Serce tygodnia
W ramach przygotowania do przeżywania Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa
w roku 1998 św. Jan Paweł II napisał list Dies Domini, poświęcony świętowaniu niedzieli. Ojciec Święty zauważył, że „u progu trzeciego tysiąclecia świętowanie chrześcijańskiej niedzieli ze względu na zawarte w niej znaczenia i wymiary, powiązane z podstawowymi prawdami wiary pozostaje kluczowym elementem chrześcijańskiej tożsamości”. Niedziela stanowi centrum chrześcijańskiego życia. Ponowne odkrycie sensu dnia Pańskiego jest łaską, o którą należy prosić, by przede wszystkim dać odpowiedź na prawdziwe i głębokie pragnienia każdego człowieka. Czas ofiarowany Chrystusowi jest zyskiem, przez który nadajemy głęboko ludzki charakter naszym relacjom z innymi oraz naszemu życiu.
Zwróćmy uwagę na dwa ważne fragmentu tego listu. Św. Jan Paweł II zauważył, że uczniowie Chrystusa, przyjmując Chleb życia, czerpią moc ze Zmartwychwstałego i Jego Ducha, aby przygotować się do podjęcia zadań, które ich czekają. Dla chrześcijanina, który jest posłany do świata, celebracja eucharystyczna nie kończy się w świątyni. Podobnie jak pierwsi świadkowie zmartwychwstania, również chrześcijanie gromadzący się w każdą niedzielę są powołani do tego, by w codziennym życiu być ewangelizatorami i świadkami.
Eucharystia została nazwana sercem niedzieli. Z tego powodu na przestrzeni wieków pasterze często przypominali o konieczności uczestniczenia w zgromadzeniu liturgicznym. Trudno sobie wyobrazić przeżywanie dnia Pańskiego bez bijącego serca, które nadaje właściwy rytm życiu człowieka.
Wychodząc od tej refleksji, możemy powiedzieć, że właściwie przeżyta niedziela, podobnie jak niedzielna Eucharystia, ma prowadzić do ewangelizacji, czyli postawy misyjnej, postawy wyjścia, a także do świadectwa. Analogicznie możemy stwierdzić, ze niedzielna Msza św. staje się sercem niedzieli, tak przeżywana przez chrześcijanina niedziela staje się sercem całego tygodnia. Dobrze przeżyty dzień Pański nadaje właściwy rytm kolejnym dniom tygodnia, sprowadza wszystko do właściwych proporcji.
Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2021/2022