część 4

KONKURS DLA KLAS IV – VIII

Dzisiaj przed Wami czwarty, ostatni konkurs wakacyjny. Tym razem jest to logogryf, w którym odgadywane wyrazy należy wpisywać kolejno poziomo do diagramu. Rozwiązaniem będzie hasło utworzone z pierwszych liter wpisanych wyrazów , odczytane pionowo. Do logogryfu wpisano już niektóre litery.

Znaczenie wyrazów:

  1. Tworzą ją: określone terytorium, wierni, kapłan i kościół. Kapłan, który ją prowadzi , to proboszcz.
  2. Miejsce składania ofiary w kościele. Jest symbolem samego Chrystusa, składającego Bogu Ojcu ofiarę swego Ciała i Krwi wraz z całym Kościołem. Zasadniczą jego część stanowi mensa, w której często umieszcza się relikwie męczenników za wiarę.
  3. Jest to uroczyste zgromadzenie biskupów całego świata pod przewodnictwem papieża, obradujące nad istotnymi sprawami Kościoła powszechnego.
  4. Jest ich wiele w kościele; można na nich usiąść w czasie Mszy św.
  5. Inaczej podwyższenie – jest to rodzaj balkoniku, zamocowanego na ścianie lub filarze kościoła. Dawniej służyła jako miejsce czytania Słowa Bożego oraz głoszenia kazań; kazalnica.
  6. Jest to środkowa część kościoła łącząca przedsionek z prezbiterium. Ich ilość w kościołach jest różna (może być jedna, dwie, trzy lub więcej).
  7. Oznacza najczęściej pierwsze, uroczyste wejście nowo mianowanego biskupa do katedry; jest symbolem rozpoczęcia jego duszpasterskiej posługi.
  8. Kompozycja wykonana z barwnego szkła i wmontowana w otwór okienny
  9. Świeca paschalna
  10. Instrument muzyczny stanowiący nieodłączny element wnętrza kościoła; gra na tym instrumencie ubogaca liturgię.
  11. Zazwyczaj drewniany fotel lub krzesło zasłonięte z obydwu stron kratką i zaopatrzone w klęcznik; służy kapłanowi do słuchania spowiedzi wiernych.
  12. Jest to przedłużenie obchodów największych uroczystości roku liturgicznego na cały tydzień.
  13. Przedstawienia teatralne, których treść stanowią zdarzenia związane z Bożym Narodzeniem.
  14. Uroczyste błogosławieństwo papieskie, udzielane przez Ojca św. z balkonu bazyliki św. Piotra w Rzymie miastu i całemu światu.
  15. Balkon umieszczony w tylnej części kościoła nad wejściem.
  16. Święty, któremu zawdzięczamy przetłumaczenie tekstu Pisma Świętego z języków oryginalnych na łacinę.
  17. Naczynie kultu religijnego służące do przechowywania doczesnych szczątków – relikwii.
  18. Element szat liturgicznych biskupa, kapłana oraz diakona; jest zakładana na szyję; długa wstęga z tego samego materiału co ornat.
  19. Miejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu w kościele
  20. Piąta tajemnica chwalebna
  21. Chór działający przy parafii, którego zadaniem jest pomoc w inicjowaniu i podtrzymywaniu śpiewu podczas liturgii.
  22. Przedmioty stosowane w liturgii; dwa naczynia, zazwyczaj w kształcie dzbanuszków , umieszczone na tacce. Jedno służy na wino, drugie na wodę.

Na rozwiązania czekamy do 21.08.2022r. Kartki z odpowiedziami prosimy włożyć do pudełka umieszczonego na parapecie w przedsionku kościoła . Pamiętajcie o podaniu swojego imienia, nazwiska i wieku.

Serdecznie dziękujemy za udział w konkursach. Mamy nadzieję, że z radością pochylaliście się nad kolejnymi zadaniami. Gratulujemy prawidłowych rozwiązań wszystkim uczestnikom konkursów ! Rozdanie nagród nastąpi w dniu 8 września br. w czasie Mszy św. szkolnej. Zapraszamy!

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.